Program

Organizing Committee

Tobias Bonhoeffer (Germany)
Nils Brose (Germany)
Alois Saria (chair, Austria)
Stephan Schwarzacher (Germany)


Final Program

Sunday

March 26 Afternoon

16:00 - 17:30 Registration

17:30 - 18:00 Welcome Cocktail

18:00 - 18:45 Keynote Lecture 1
ADI MIZRAHI (ISRAEL) 
TRAPing cortical plasticity in the mouse auditory system

 

 Monday

March 27 Morning

08:15 - 09:00 Keynote Lecture 2
BETH STEVENS (USA) 
How are CNS Synapses Eliminated in Health and Disease

09:00 - 11:00 Symposium 1

From Genetic to Functional Cell-Type Diversity in the Cerebral Cortex

Chair: Simon Hippenmeyer (Austria)

Speakers:

Simon Hippenmeyer (Austria) 
Mechanisms Generating Cell-Type Diversity in the Cerebral Cortex 

Denis Jabaudon (Switzerland) 
Dynamic control of neuronal diversity in the developing neocortex    

Thomas Mrsic-Flogel (Switzerland) 
A single-cell anatomical blueprint for intracortical information transfer from primary visual cortex

Laura Cancedda (Italy)
Cellular microenvironment and cortical development    

Monday

March 27 Afternoon

 

16:00 - 18:00 Symposium 2

Neuronal and Glial Microcircuits Controlling Breathing and Cardiorespiratory Integration

Chairs: Jan-Marino Ramirez (USA) & Stephan Schwarzacher (Germany)

Speakers:
Jack L. Feldman (USA) 
Looking for inspiration

Kevin Yackle (USA)
Unraveling the neuronal subtypes of the inspiratory 

Jan-Marino Ramirez (USA)
Excitatory microcircuits controlling inspiration and postinspiration

Gregory Funk (Canada)
The role of glia in the control of breathing


18:00 - 18:20 Coffee Break


18:20 - 20:20 Symposium 3 

Nano-machinery of synapses: new insights

Chair: Dmitri Rusakov (UK)

Speakers:

Daniel Choquet (France) 
Linking AMPA receptor nanoscale organization and function at excitatory synapses

Simon Wiegert (Germany) 
Optical quantal analysis at the Schaffer collateral synapse

Valentin Nägerl (France) 
Super-Resolution Imaging of the Interstitial Fluid to Reveal the Nano-Anatomical Organization of Live Brain Tissue    

Dmitri Rusakov (UK)
Nanoscopic functional identity of individual excitatory synapses in situ    

 

Tuesday

March 28 Morning

 

08:15 - 09:00 Keynote Lecture 3
TOM SÜDHOF (USA)
The molecular logic of neural circuits: Neurexins and beyond

09:00 - 11:00 Symposium  4 

Neuroligin-dependent synaptic signaling

Chairs: Markus Missler & Nils Brose (Germany)

Speakers:

Katherine Roche (USA) 
Activity-dependent cleavage of neuroligin isoforms    

Dilja Krüger (Germany)
Neuroligin 2 regulates anxiety behaviors through effects on amygdala inhibitory synapses    

Peter Jedlicka (Germany)
The role of neuroligins in the regulation of excitation and inhibition of the dentate circuit in vivo and in silico 

Olivier Thoumine (France)
Biophysical properties of the neurexin-neuroligin trans-synaptic adhesion complex    

Jürgen Klingauf (Germany)
Structure and function of presynaptic membrane domains studied in Xenapses-purely presynaptic boutons induced on Neurologin-micropatterned substrates 



Tuesday

March 28 Afternoon

 

16:00 - 18:00 Symposium 5 

Epigenetics and the brain

Chair: Gunter Schumann (UK)

Speakers:

Darina Czamara (Germany)
Effect of prenatal stress on the child’s epigenome 

Sylvane Desrivieres (UK) 
Hunting for epigenetic markers of brain structure

Gunter Schumann (UK) 
How does stress affect the adolescent brain?

Tomas J. Ekström (Sweden) 
An imprinted track in chronic alcoholism?


18:00 - 18:20 Coffee Break

18:20 – 20:20 Symposium 6

Cortical circuit formation: from stem cells to differentiated neurons.

Chair: Victor Tarabykin (Germany)

Speakers:

Federico Calegari (Germany) 
Epigenetic Control of Neural Stem Cells During Corticogenesis    

Silvia Cappello (Germany)
Modeling cortical development and neuronal migration disorders in human cerebral organoids

Ralf Stumm (Germany)
Chemokine-guided migration of interneurons in the cerebral cortex

Victor Tarabykin (Germany)
Molecular control of cortical connectivity

 

Wednesday

March 29 Morning

 

08:15 - 09:00 Keynote Lecture 4
ELISABETH BINDER (GERMANY)
Molecular mechanisms of gene x stress interactions, implication for disease

09:00 - 11:00 Symposium 7

200 years Parkinson’s Disease: Genetics, Pathophysiology and Treatment

Chair: Jörg B. Schulz (Germany) 

Speakers:

Mark Cookson (USA) 
LRRK2 pathways: Relevance for inherited and sporadic Parkinson’s disease

Roberto Cappai (Australia) 
Alpha-synuclein, mitochondria and dopamine – a Parkinson’s disease triumvirate

Björn Falkenburger (Germany) 
Cellular events involved in clearance of alpha-synuclein aggregates

Mathias Bähr (Germany)
Neuroprotection in PD: lost in translation?     

11:00 - 11:20 Coffee Break

11:20 - 13:20 Special Interest Session 1

Neuroinflammation: novel concepts and paths: from understanding to therapy“ 
Chair: Heinz Wiendl (Germany)

Speakers:

Frauke Zipp (Germany) 
Crosstalk of immune and nervous system    

Johannes Vogt and Robert Nitsch (Germany)
Lipid signalling at central synapses – implications for neurological diseases

Sven Meuth (Germany)
Consequences of adaptive and innate inflammation on the neuronal network level 

Heinz Wiendl (Germany)
Molecular cells as determinants of neuroinflammatory lesion development and topography implications for treatment of neuroimmunological disorders    

 

Wednesday

March 29 Afternoon

 

16:00 - 18:00 Special Interest Session 2

Mechanisms and Strategies of Neurorepair
Chair
: Srecko Gajovic (Croatia)

Speakers:

Lars Klimaschewski (Austria)
Interference with Sprouty2/4 is neuroprotective and improves axonal regeneration

Pavla Jendelova (Czech Republic)
Neural progenitors derived from iPS cells in the treatment of CNS disorders

Pavle Andjus (Serbia)
Astrocytes as possible targets of repair in amyotrophic lateral sclerosis

Sarka Kubinova (Czech Republic)
Human umbilical cord derived mesenchymal stem cells and biomaterials in spinal cord repair

Srecko Gajovic (Croatia)
Neuroinflammation mediated by TLR2 modulates brain repair after ischemic injury

18:00 - 19:30 Coffee and Poster Session

19:30 Gala Dinner (free for Das Central hotel residents, others book at registration desk for 50,- € until Tuesday evening)

 

Thursday

March 30 Morning

 

08:15 - 09:00 Keynote Lecture 5

GERO MIESENBÖCK (UK) Time to decide

9:00-11:00 Symposium 8

ISN Symposium on Autophagy in neurodegeneration: New insights underpinning therapy for neurological diseases.

Chairs: Olga Corti (France) and Philip Beart (Australia) 

Speakers:

Philip Beart (Australia)
Autophagy good and bad: Beneficial targeting in neuropathologies

Klas Blomgren (Sweden)
Neuroprotection by selective neuronal deletion of Atg7 in neonatal brain injury

Angelo Poletti (Italy)
Autophagy and polyglutamine diseases: The case for Spinal and Bulbar Muscular Atrophy

Olga Corti (France)
Mechanisms of mitochondrial quality control and consequence of their dysfunction in autosomal recessive Parkinson’s disease    


11:00-11:20 Coffee & End of the Meeting

 

Poster Session

 

Wednesday

March 29

18:00 - 19:30

 

 

 

 

© brainplatform.net 2016